امور مالی غیر متمرکز (DeFi/ دیفای) در چندین سال اخیر رشد چشمگیری داشته است. ظهور مدل بازارساز خودکار (AMM) باعث توسعه دیفای شده است. با این حال، این امر هزینه هایی نیز داشته است. ازدحام شبکه اتریوم باعث افزایش هزینه گس (Gas) یا کارمزد تراکنش ها شده است و باعث شده بسیاری از پروژه ها به دنبال راه اندازی پروژه بلاک چین در جاهای دیگر باشند. پالی گان (Polygon) یا نام شناخته شده ی دیگر آن شبکه ماتیک (Matic)، یکی از راه حل های مقیاس بندی لایه 2 است. در واقع پالی گان به تسریع روند ایجاد برنامه های غیرمتمرکز (dApps) و عرضه آنها به بازار کمک می کند و همچنین میزبان چندین پروژه بلاک چین جدید از جمله کوییک سواپ (QuickSwap) است. صرافی کوییک سواپ با استفاده از توکن کوییک (QUICK) و توکن دراگون کوییک (dQUICK) دارای عملکردی بسیار شبیه به بازار ساز خودکار یونی سواپ (AMM Uniswap) است. اما در این بین تفاوت های عمده ای نیز وجود دارد. با ما تا پایان این مطلب همراه باشید تا به معرفی کامل ارز QuickSwap و آموزش خرید و فروش آن بپردازیم.

کوییک سواپ چیست؟

کوییک سواپ در حقیقت نسل جدیدی از صرافی غیر متمرکز لایه 2 و بازار ساز خودکار (AMM) است.

همچنین می توان گفت که کوییک سواپ یک فورک از بازار ساز خودکار یونی سواپ به حساب می آید. رابط کاربری یونی سواپ و این پلتفرم یکسان است. اما در این بین تفاوت هایی وجود دارد و آن هم این است که یونی سواپ بر روی شبکه اتریوم اجرا می شود، در حالی که کوییک سواپ بر روی پلتفرم لایه 2 پالی گان (ماتیک) اجرا می شود.

به علت ازدحام بالایی که در شبکه اتریوم وجود دارد، تسویه حساب کوییک سواپ در مقایسه با یونی سواپ با سرعتی بالاتر و هزینه ای کمتر انجام می شود. از آنجا که یونی سواپ به استاندارد صنعت بازار ساز خودکار و استخراج نقدینگی یونی سواپ تبدیل شده است و مورد بررسی های بسیاری قرار گرفته، جای هیچ تعجبی نیست که بسیاری از پروژه ها از کد منبع باز برای ایجاد صرافی غیرمتمرکز (DEX) استفاده کرده اند.

بازار ساز خودکار (AMM) به چه معناست؟

اکنون وقت آن رسیده است تا به صورت مختصر به معرفی بازار ساز خودکار بپردازیم. بازارساز های خودکار (AMMs) به جای خرید کریپتو از صرافی متمرکز، از وجوه ارائه دهندگان نقدینگی برای تسهیل مبادله توکن استفاده می کنند.

همانطور که میدانید، صرافی متمرکز دارایی های شما را تحت مراقبت قرار می دهد و از هر معامله ای که انجام می دهید از شما کارمزد دریافت می کند، اما از سوی دیگر یک صرافی غیرمتمرکز یا بازار ساز خودکار معمولاً به یک کیف پول شخصی مانند متامسک برای نگهداری دارایی های شما نیاز دارد.

مبادله توکن ها مشمول هزینه ارائه دهنده نقدینگی (LP) و هزینه شبکه است. با این وجود، تامین نقدینگی به بازار سازها راهی بسیار عالی برای کسب درآمد منفعلانه با استفاده از امور مالی غیر متمرکز (دیفای) است.

مدل بازارساز خودکار از زمان معرفی یونی سواپ به طور چشمگیری محبوب شده است. از آن زمان تا به حال انواع بازارسازهای خودکار همچون پنکیک سواپ و سوشی سواپ به دنبال یونی سواپ به وجود آمده اند.

اینطور به نظر می رسد که این روش تجارت را کاربران مدرن دیفای ترجیح می دهند. به گفته دیفای پالس، در زمان نگارش این مقاله 23.97 میلیارد دلار در صرافی های غیر متمرکز (DEXs) و بازار ساز های خودکار (AMM) در اتریوم قفل شده است. علاوه بر این، یونی سواپ از نظر حجم معاملات در موارد متعدد از بزرگترین صرافی متمرکز کوین بیس پیشی گرفته است.

این نشان می دهد که مدل بازارساز خودکار جایگزین قانع کننده ای برای صرافی های متمرکز است. با این حال، اگر ازدحام شبکه بسیار زیاد باشد، هزینه گس در اتریوم هنگام استفاده از AMM ها مشکل ساز خواهد شد. این باعث شده است که چندین جایگزین برای یونی سواپ ظاهر شود که در بلاک چین های دیگر مانند بایننس اسمارت چین (BSC) ایجاد شده است.

توکن QUICK

توکن بومی کوییک یک توکن ERC-20 است که بستر کوییک سواپ را تشکیل می دهد. این توکن در فوریه 2021 راه اندازی شد و در اولین روز معاملات خود بیش از 90 درصد افزایش قیمت پیدا کرد. مدل توزیع توکن کوییک عادلانه بود و قصد داشت یک اکوسیستم پایدار و قوی ایجاد کند که جامعه خود را در اولویت قرار دهد.

برای توکن کوییک سواپ هیچ بودجه شخصی، خصوصی یا دولتی وجود نداشت. علاوه بر این، 90 درصد از توزیع همه ی توکن های کوییک به استخراج نقدینگی در چهار سال آینده اختصاص می یابد.

با ارائه نقدینگی به جفت های معاملاتی در کوییک سواپ، کاربران 0.3 درصد از هزینه های معاملات را دریافت می کنند. همچنین، ارائه دهندگان نقدینگی در ازای مشارکت خود، توکن بومی کوییک را دریافت می کنند. پروتکل کوییک سواپ توسط جامعه هولدر های توکن QUICK اداره خواهد شد. این امر در نهایت به دارندگان توکن کوییک اجازه می دهد تا به پیشنهاداتی برای ایجاد تغییرات در پروتکل رای دهند. هدف این است که توکن کوییک سواپ باعث شود تا کوییک سواپ کاملاً غیر متمرکز شود.

توکن دراگون کوییک (dQUICK)

با واریز ارز QuickSwap به استخر “دراگون لیر” که استخر سهام گذاری کوییک سواپ است، کاربران می توانند به عنوان پاداش دراگون کوییک دریافت کنند. توکن دراگون کوییک مشابه توکن کامپ (COMP) در پروتکل کامپاند (Compound) به کاربران تعلق می گیرد تا بتوانند از استقراض و وام استفاده کنند.

عملکرد ییلد فارمینگ با کوییک سواپ 

عملکرد ییلد فارمینگ (کشت سود) با QuickSwap مانند دیگر بازارساز های خودکار (AMM) است. کوییک سواپ از پل پلاسما برای انتقال دارایی ها از اتریوم به ماتیک استفاده می کند.

کاربران میتوانند ارتباط از راه دور را برای ماتیک در متامسک تنظیم کنند. زمانی که به شبکه ماتیک متصل شدید، کیف پول متاماسک خود را به کیف وب ماتیک متصل کنید. سپس، به انتخاب خود یک استخر سهام گذاری را با یک جفت توکن برگزینید و توکن های تامین کننده نقدینگی یا همان توکن LP که سهم شما از استخر را نشان می دهد دریافت کنید.

تامین کننده های نقدینگی (LP) سهمی از هزینه های ناشی از هر مبادله توکن در بازارساز کوییک سواپ دریافت می کنند. هنگامی که یک تامین کننده نقدینگی مایل به خروج از موقعیت خود باشد، می تواند توکن های LP خود را با دارایی هایی که در ابتدا وثیقه گذاشته بودند بازخرید کند.

با این حال، اگر ارزش هر یک از دارایی ها کمتر از قیمتی باشد که در ابتدا برای آن وارد شده بود، می تواند منجر به ایجاد “ضرر ناگهانی” شود. ضرر ناگهانی زمانی رخ می دهد که نسبت پنجاه پنجاه دارایی های ارائه شده به یک استخر نسبت به دارایی ای که ارزش آن کاهش یافته است بیشتر شود.

این اتفاق برای تامین کننده نقدینگی امری معمول است. با این حال باید گفت به شرطی که درآمد منفعل کافی از کارمزد معاملات ایجاد شود و تامین کننده های نقدینگی موقعیت خود را کنترل کنند، ارائه نقدینگی به بازارساز های خودکار می تواند سودآور باشد.

این امر به ویژه هنگامی که صحبت از ییلد فارمینگ می شود صادق است. ییلد فارمینگ یک فرایند متشکل از جا به جایی بین پروتکل های امور مالی غیر متمرکز (دیفای) برای یافتن بهترین بازده است. هنگام کشت سود از پروتکل های مبتنی بر اتریوم، هزینه گس بسیار قابل ملاحظه هستند چرا که می تواند سود را به طور جدی تحت تاثیر قرار دهند.

معاملات بازار ساز خودکار در شبکه متیک مانند کوییک سواپ کسری از 1 درصد هزینه دارد. این یک راه حل متقاعد کننده و مقرون به صرفه لایه 2 برای ییلد فارمینگ یا کشت سود است. همچنین، این موضوع باعث می شود تا موانع موجود برای ورود به دیفای را برای کاربرانی که قادر به پرداخت هزینه بسیار بالای گس برای معاملات نسبتاً کوچک نیستند را کاهش دهد.

علت استفاده از کوییک سواپ

از آنجا که شبکه ماتیک بسیار سریعتر و ارزان تر از اتریوم است، تعویض توکن ها و کشت سود در کوییک سواپ بسیار مقرون به صرفه است. با در دسترس قرار گرفتن توکن های بیشتر در صرافی غیر متمرکز، می توان به طور طبیعی انتظار افزایش استقبال از این پلتفرم را داشت.

با این حال، این مشکلی را برای QuickSwap به وجود نخواهد آورد. این بازار ساز خودکار محبوب از راه حل های مقیاس بندی لایه 2 استفاده می کند و اطمینان می دهد که سرعت و هزینه معاملات با فعالیت بیشتر شبکه به میزان قابل توجهی افزایش نمی یابد.

علاوه بر این، کاربران می توانند با استفاده از توکن کوییک درآمد منفعل از دارایی های دیجیتال کسب کنند. با تبدیل شدن به یک تامین کننده نقدینگی در کوییک سواپ، کاربران توکن های ارائه دهنده نقدینگی و درصدی از هزینه معاملات را دریافت کنند. راه حل های مقیاس گذاری ارائه شده توسط QuickSwap به گونه ای است که هزینه گس برای بازپرداخت و دریافت پاداش بسیار کمتر از سایر بازار سازهای خودکار در اتریوم است.

معرفی بهترین کیف پول کوییک سواپ

مهمترین نکته ای که قبل از خرید QUICK و سرمایه گذاری در این رمز ارز باید در نظر داشته باشید انتخاب و ساخت کیف پول کوییک سواپ است. کیف پول کوییک سواپ شبیه به حساب بانکی شما می باشد. کیف پول‌ ها اجازه ارسال، دریافت و ذخیره دارایی های رمزپایه را به شما می‌ دهند. در ادامه به برخی از محبوب ترین گزینه ها برای ایجاد کیف پول کوییک سواپ اشاره شده است:

لیست صرافی های ترید ارز QuickSwap

از آنجا که یکی از محبوب ترین روش های کسب درآمد از رمز ارزها ترید آنها و کسب سود از تغییرات قیمت می باشد، سرمایه گذاران می توانند پس از خرید ارز QuickSwap آن را به حساب صرافی واریز کرده و اقدام به ترید نمایند. در ادامه لیست صرافی های خارجی برتری که به فروش و خرید ارز QuickSwap می پردازند ارائه شده است:

آینده قیمت کوییک سواپ

با رونق گرفتن توکن های بومی صرافی های غیر متمرکز بسیاری از تریدرها و فعالان بازار آینده قیمت کوییک سواپ را مثبت پیش بینی می کنند.

با این حال همانطور که می دانید قیمت ارز های دیجیتال تحت تاثیر عوامل مختلفی است و برای پیش بینی تغییرات آن باید تحلیل های دقیق تکنیکال و فاندامنتال صورت بگیرد.

 

 

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments