پس از ریکاوری که بازار شاهد آن بود، حالا تریدر ها در تلاشند تا این سیر افزایشی در بیت کوین و آلت کوین ها را حفظ کنند. سیگنالی مبنی بر این که فروش، می تواند در سطوح بالاتر تشدید شود.

در طی روند های صعودی، یکی از بهترین کارهایی که میشود انجام داد، خرید در زمان افت قیمت های چشمگیر،  می باشد, چرا که بازگشت قیمت از شرایط فروش بیش از حد، معمولاً با سودآوری همراه است. این به نظر همان چیزی است که دیروز، 18 آوریل (30 فروردین) اتفاق افتاده است. چرا که تریدر های فرصت طلب، اقدام به خرید بیت کوین و آلتکوین های دیگر، در زمان افت قیمت کردند. 

با این حال، هیچ بازاری نمی تواند یک مسیر مستقیم و بی فراز و نشیب را در پیش بگیرد، ضمن اینکه اصلاحات دوره ای و تحکیم قیمت ها لازمه بازار هستند و این امر، دلالانی که با استفاده از اهرم های بلند، به محض یافتن یک فرصت مناسب در پی یک شبه پولدار شدن می باشند را از بازار دور می کند. 

افزایش زیادی که دوج کوین (DOGE) اخیراً شاهد آن بود و هجوم سیر زیادی از کاربران به این ارز دیجیتال و سایر ارز های زیر مجموعه در هفته پیش، خبر از ورود تعداد زیادی از کاربران تازه کار میدهد که در رویای درآمد زایی آسان و سریع می باشند.

عملکرد روزانه بازار ارزهای دیجیتال
عملکرد روزانه بازار ارزهای دیجیتال. منبع: Coin360

این دسته از تریدر ها، معمولاً آخرین نفراتی هستند که وارد یک سیر صعودی می شوند و با خرید های غیر منطقی که انجام می دهند، عمدتاً باعث افزایش قیمت ها می شوند؛ که البته این گونه افزایش ها کوتاه مدت بوده، طوری که پول هوشمند (Smart Money) این مورد را نشانه ای برای جمع آوری سود (Profit Booking) می داند. تریدر های بی تجربه به خرید در مسیر رو به پایین و افزایش ضرر ها ادامه می دهند، تا جایی که ترس بر آن ها حاکم شده و در پایین ترین محدوده، تمام پوزیشن های خود را به فروش می گذارند.

در طرف دیگر، تریدر های با تجربه، با صبوری کامل منتظر میمانند تا افراط های موجود در بازار فروکش کند و پس از آن اقدام به خرید کنند. معامله گران می بایست به جای افتادن به دام معاملات FOMO (ترس از دست دادن) در پی موقعیت های مناسب برای ورود به بازار باشند.

حال بپردازیم به بررسی 10 ارز دیجیتال برتر تا سطوح مهم حمایت و مقاومت آن ها را که می تواند سیگنال شروع سیر صعودی بعدی باشد، شناسایی کنیم.

BTC/USDT

بیت کوین (BTC) با ریکاوری قوی که از 50,447.50 دلار در 18 آوریل (30 اسفند) از خود به جای گذاشت، نشان می دهد که تریدر ها به شدت در حال خرید در زمان افت قیمت می باشند. هرچند، عدم موفقیت خریداران در حفظ قیمت بالای میانگین متحرک ساده 50 روزه (SMA-50) که معادل 56,486 دلار بود، امروز از تردید برای خرید، در سطوح بالاتر خبر می دهد.

نمودار روزانه قیمت دلاری بیت کوین
نمودار روزانه قیمت جفت ارز بیت کوین/تتر. منبع: TradingView

میانگین متحرک نمایی 20 روزه (EMA-20) در 58,775 دلار، به سمت پایین سیر می کند و شاخص مقاومت نسبی (RSI) در محدوده منفی قرار گرفته است و نشان از این دارد که فروشندگان سعی دارند دوباره اوضاع را تحت کنترل بگیرند. هرچقدر معامله زیر میانگین های متحرک بیشتر به طول بینجامد، احتمال اینکه قیمت 50,460 دلار دوباره مورد آزمایش قرار بگیرد، بیشتر می شود.

اگر قیمت از حمایت در 50,460 دلار برگشت کند، جفت ارز BTC/USDT می تواند برای چند روز، محدود باقی بماند. از طرفی دیگر، اگر فروشندگان قیمت را زیر 50,460 دلار غرق کنند، منجر به تشدید فروش خواهد شد و در همین حین، خریدارانی که در افت قیمت های 18 آوریل (30 فروردین) اقدام به خرید کردند، ممکن است مجبور به پوشاندن پوزیشن های خود کنند. در آن صورت ارزش این جفت ارز می تواند به 43,006.77 دلار سقوط کند.

در طرف مقابل، اولین نشانه قدرت، یک شکست قیمت بالای EMA-20 می باشد. چنین حرکتی احتمال این که بالاترین قیمت در 64,849.27 دلار دوباره مورد آزمایش قرار بگیرد را افزایش می دهد.

ETH/USDT

اتریوم (ETH)، در 18 آوریل (30 فروردین) در نزدیکی میانگین متحرک ساده 50 روزه قرار گرفته بود اما خریداران به شدت به خرید در افت قیمت پرداختند که منجر به یک ریکاوری شد که قیمت را به بالای میانگین متحرک نمایی 20 روزه (EMA-20) در 2,154 دلار برگرداند.

نمودار روزانه جفت ارز اتریوم/تتر
نمودار روزانه جفت ارز اتریوم/تتر. منبع: TradingView

هرچند امروز، در حالی که فروشندگان در تلاشند قیمت را زیر EMA-20 نگه دارند، خریداران نیز به تلاش برای ادامه روند ریکاوری ادامه می دهند. اگر فروشندگان در انجام هدف خود موفق باشند، قیمت جفت ارز ETH/USDT می تواند به سمت 2,040.77 دلار و پس از آن به سوی میانگین متحرک ساده 50 روزه (SMA-50)، سرازیر شود. یک شکست به زیر SMA-50 می تواند منجر به تشدید در فروش و در نهایت یک سقوط به 1,542 دلار شود.

برعکس این فرضیه، اگر این جفت ارز، از محدوده های کنونی خود برگشت کند، نشان دهنده خرید پر قدرت در افت قیمت ها خواهد بود. در آن صورت خریداران تلاش خواهند کرد تا قیمت را به بالاترین حد خود در 2,545.84 دلار برسانند. یک شکست به بالای این مقاومت می تواند آغاز سیر صعودی بعدی باشد.

BNB/USDT

در روند های صعودی قوی، خریداران به طور کلی اقدام به خرید در افت قیمت ها می کنند تا به EMA-20 که در اینجا معادل 454 دلار است، برسند و همین اتفاق در روز 18 آوریل (30 فروردین) رخ داد. بایننس کوین (BNB) شاهد یک برگشت از میانگین متحرک نمایی 20 روزه خود بود و خریداران امروز تلاش کردند تا روند ریکاوری را تقویت کنند.

نمودار روزانه جفت ارز بایننس کوین/تتر
نمودار روزانه جفت ارز بایننس کوین/تتر. منبع: TradingView

هرچند، فیتیله بلند شمع های امروز نشان از تلاش زیاد فروشندگان برای دفاع از مقاومت در 550 دلار دارد. اگر قیمت به پایین سیر کند و به زیر حمایت  428 دلار شکست پیدا کند، این کاهش می تواند تا 348.69 دلار ادامه داشته باشد.

در طرف مقابل، اگر قیمت از EMA-20 برگشت کند و خریداران قیمت را به بالای 550 دلار سوق دهند، جفت ارز BNB/USDT می تواند تا 600 دلار و پس از آن تا 638.56 دلار، افزایش یابد. شکست این مقاومت می تواند مرحله بعدی روند صعودی به سوی 832.75 دلار را آغاز کند.

XRP/USDT

دیروز، در حالی که خریداران در سطوح پایین تر تجمع کرده بودند، ریپل (XRP) شاهد یک برگشت قیمت از EMA-20 در 1.23 دلار بود. هر چند امروز، ادامه ریکاوری کمی برای خریداران دشوار به نظر می آید، که نشان از فروش بالا دارد.

نمودار روزانه جفت ارز ریپل/تتر
نمودار روزانه جفت ارز ریپل/تتر. منبع: TradingView

اگر فروشندگان قیمت را به زیر EMA-20 برسانند، یک سقوط به محدوده اصلاح فیبوناچی 61.8 درصد در قیمت 1.10 دلار ممکن خواهد بود. یک شکست به زیر این محدوده می تواند باعث تشدید در فروش شود و ارزش جفت ارز XRP/USDT را تا 78.6 درصد اصلاح فیبوناچی در 0.86 دلار کاهش دهد.

بر خلاف این فرضیه، اگر خریداران قیمت را به بالای 1.56 دلار سوق دهند، ارزش این جفت ارز می تواند تا 1.80 و پس از آن 1.96 دلار افزایش یابد. ممکن است فروشندگان به شدت به دفاع از این سطح بپردازند اما اگر خریداران بتوانند این مانع را از پیش رو بردارند، می توان شاهد مرحله بعدی سیر صعودی ریپل بود.

DOGE/USDT

پس از افزایش قیمت عظیمی که دوج کوین (DOGE) در 16 آوریل (28 فروردین) شاهد آن بود، تریدر ها در فردای آن روز شروع به جمع آوری سود کردند که منجر به کاهش قیمت تا 0.23 دلار شد. درست زیر 50 درصد سطح اصلاح فیبوناچی در 0.25 دلار. در 18 آوریل (30 فروردین) فروشندگان سعی در ادامه این کاهش داشتند اما خریداران، دوباره با خرید در زمان افت، قیمت را به 0.23 دلار رساندند.

نمودار روزانه جفت ارز دوج کوین/تتر
نمودار روزانه جفت ارز دوج کوین/تتر. منبع: TradingView

امروز خریداران به روند ریکاوری ادامه دادند و سعی دارند قیمت را به بالاترین حد خود در 0.45 دلار برسانند. اگر موفق شوند، قیمت دوج کوین می تواند سیر صعودی بعدی خود به سوی 0.63 دلار را آغاز کند. 

هرچند به نظر می آید که فروشندگان به شدت در حال دفاع از سطح 0.45 دلار می باشند. اگر قیمت از این مقاومت سرازیر شده و به زیر 0.35 دلار برگشت کند، نشان دهنده افزایش فروش توسط تریدر ها می باشد. در این صورت جفت ارز DOGE/USDT ممکن است در یک محدوده، برای چند روز گرفتار شود. این روند در صورتی که فروشندگان بتوانند قیمت را به زیر 0.23 دلار رسانده و در آنجا ثابت نگه دارند، به نفع آنها خواهد بود.

ADA/USDT

کاردانو (ADA) در 18 آوریل (30 فروردین)، به زیر میانگین های متحرک شکست پیدا کرد و به قیمت Intraday پایین در 1.08 دلار، رسید. هرچند در زمان این افت قیمت، خریداران به شدت اقدام به خرید کردند و قیمت را به بالای میانگین متحرک ساده 50 روزه (SMA-50) برگردانند.

نمودار روزانه جفت ارز کاردانو/تتر
نمودار روزانه جفت ارز کاردانو/تتر. منبع: TradingView

امروز خریداران با هدایت قیمت به بالای EMA-20 در 1.28 دلار، به تلاش برای ادامه روند ریکاوری پرداختند اما سطوح بالاتر، نظر فروشندگان را مبنی بر فروش به خود جلب کرده است. اگر قیمت کاهش داشته باشد و در زیر SMA-50 ثابت باقی بماند، ارزش کاردانو می تواند به 1.03 کاهش پیدا کند. یک شکست به زیر حمایت این محدوده، تغییر در روند این ارز را نشان می دهد.

از سوی دیگر، اگر خریداران به خرید جدی در 1.03 دلار بپردازند، نشان دهنده این است که سطوح پایین تر توجه خریداران را به خود جلب کرده است. در این صورت ارزش این جفت ارز ممکن است برای چند روز محدود باقی بماند. در شکست به بالای 1.55 دلار، خریداران می توانند اوضاع را به نفع خودشان رقم بزنند.

DOT/USDT

پولکادات (DOT) در 17 آوریل (29 فروردین) به بالاترین قیمت خود در 48.36 دلار رسید اما خریداران در نگهداری سطوح بالاتر موفق عمل نکردند. فیتیله بلند شمع ها نشان از این دارد که معامله گران به شدت به جمع آوری سود پرداخته اند که باعث شده است قیمت به زیر 42.28 دلار برگردد.

نمودار روزانه جفت ارز پولکادات/تتر
نمودار روزانه جفت ارز پولکادات/تتر. منبع: TradingView

فروش در 18 آوریل (30 فروردین) ادامه پیدا کرد و ارزش پولکادات به زیر میانگین های متحرک سرازیر شد و به قیمت Intraday پایین در 32 دلار رسید. هرچند خریداران، یک ریکاوری پر قدرت را رقم زدند، آن ها سعی بر این دارند که قیمت را در بالای SMA-50 در 37.45 دلار ثابت نگه دارند.

این امر نشان دهنده این است که فروشندگان، در حال فروش در زمان رشد بازار هستند. اگر فروشندگان بتوانند قیمت را زیر 32 دلار بکشانند، ارزش پولکادات می تواند تا 26.50 دلار سقوط کند. میانگین متحرک نمایی 20 روزه در 39.784 دلار، شروع به حرکت رو به پایین کرده است و شاخص مقاومت نسبی (RSI) زیر 41 قرار دارد که از پیشتازی فروشندگان خبر می دهد.

این نگرش منفی در صورتی نقض خواهد شد که روند صعودی، قیمت را به بالای مقاومت در 42.28 دلار برساند. یک شکست در این قیمت می تواند مسیری به سوی قیمت 48.36 دلار باشد.

LTC/USDT

لایت کوین (LTC) در 17 آوریل (29 فروردین) یک الگوی شمعی ستاره دنباله دار(Shooting Star) تشکیل داده است، که معمولاً به عنوان یک الگوی معکوس عمل میکند. این آلتکوین شاهد یک فروش گسترده دیگر در 18 آوریل (30 فروردین) بود و قیمت به 230 دلار کاهش پیدا کرد.

نمودار روزانه جفت ارز لایت کوین/تتر
نمودار روزانه جفت ارز لایت کوین/تتر. منبع: TradingView

هرچند در 18 آوریل، خریداران در افت قیمت ها اقدام به خرید کردند، باز هم موفق به ثبات این بازگشت نبودند و همین موضوع نشان دهنده تلاش فروشندگان برای در اختیار گرفتن اوضاع می باشد. فروش مجدد، باعث کاهش قیمت لایت کوین به سطح حمایت 246.96 دلار، در امروز شد.

اگر فروشندگان قیمت را به زیر 246.96 دلار برسانند، اصلاح قیمت میتواند تا عمق میانگین متحرک ساده 50 روزه در 213 دلار ادامه پیدا کند. چنین حرکتی می تواند آغاز مرحله بعدی سیر صعودی را با تأخیر روبرو کند.

بر خلاف این فرضیه، اگر قیمت از 246.96 دلار برگشت کند، خریداران فوراً وارد عمل خواهند شد. یک شکست قیمت به بالای 61.8 درصد سطح اصلاح فیبوناچی در 294.91 دلار، از پیشتازی خریداران خبر می دهد.

BCH/USDT

بیت کوین کش (BCH) از قیمت 442.96 دلار در 24 مارس (4 فروردین) به بالاترین قیمت خود معادل 1,213.51 دلار در 17 آوریل (29 فروردین) افزایش پیدا کرد. این آلتکوین هم اکنون در حال اصلاح قیمت این حرکت صعودی می باشد. در 18 آوریل (30 فروردین) قیمت به 800 دلار سقوط کرد؛ درست زیر 50 درصد سطح اصلاح فیبوناچی در 828.24 دلار. اما فیتیله بلند شمع های روزانه نشان دهنده شدت خرید در سطوح پایین تر می باشد.

نمودار روزانه جفت ارز بیت کوین کش/تتر
نمودار روزانه جفت ارز بیت کوین کش/تتر. منبع: TradingView

هرچند، امروز خریداران در حال تلاش برای تقویت ریکاوری می باشند. این نشان دهنده این است که فروشندگان تسلیم نشده اند و در حال فروش در زمان رشد می باشند. فروشندگان سعی دارند که قیمت را زیر EMA-20 در 762 دلار قرار دهند.

در طرف مقابل، خریداران سعی در خرید در افت قیمت ها و هدایت قیمت به بالای 1,060 دلار خواهند داشت. اگر موفق شوند، ارزش جفت ارز BCH/USDT می تواند قیمت 1,213.51 دلار را مجدد آزمایش کند. یک شکست به بالای این مقاومت می تواند آغاز سیر صعودی بعدی با قیمت هدف 1,570.55 دلار باشد.

UNI/USDT

عدم موفقیت خریداران در نگهداری قیمت یونی سواپ (UNI) در بالای 35.20 دلار، می توانست باعث تشدید فروش در 18 آوریل (30 فروردین) شود. این آلتکوین به زیر هر دو میانگین های متحرک سقوط کرد و قیمت پایین Intraday در 26.97 دلار را شاهد بود. هرچند همانطور که می توان از روی فیتیله بلند شمع ها ملاحظه کرد، خریداران فوراً به خرید در زمان افت قیمت مشغول شدند.

نمودار روزانه جفت ارز یونی سواپ/تتر
نمودار روزانه جفت ارز یونی سواپ/تتر. منبع: TradingView

این ریکاوری به نظر می آید که امروز، با یک مانع در EMA-20 معادل 32.24 دلار برخورد کرده است. این امر نشان دهنده فروش تریدر ها در زمان رشد می باشد که احتمال تغییر در احساسات را شامل می شود. اگر فروشندگان، قیمت را زیر SMA-50 در 30.66 دلار ثابت نگه دارند، ممکن است موجب تشدید فروش شود و قیمت به سطح حمایت 25.52 دلار سقوط کند. 

یک بازگشت قوی از این محدوده، نشان دهنده این است که خریداران به خرید در افت قیمت ها ادامه داده اند. این امر می تواند برای چند روز، ارزش این ارز را بین 25.52 و 38 دلار، محدود نگه دارد. هرچند یک شکست به زیر 25.52 دلار، می تواند سقوط به 20 دلار را به همراه داشته باشد. 

این نگرش منفی، در صورتی که خریداران بتوانند قیمت را به بالای EMA-20 برسانند، نقض خواهد شد. 

برای آگاهی از آخرین نوشته ها، خبر ها و تحلیل های کوتاه به کانال تلگرام ارزبلاگ بپیوندید.

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments