خانه » اخبار ایران » استخراج ارز دیجیتال در استودیو صدا و سیما جمهوری اسلامی ایران
اخبار ایران

استخراج ارز دیجیتال در استودیو صدا و سیما جمهوری اسلامی ایران

استخراج ارز دیجیتال در استودیو صدا و سیما جمهوری اسلامی ایران
استخراج ارز دیجیتال در استودیو صدا و سیما جمهوری اسلامی ایران

استخراج ارز دیجیتال در استودیوهای صدا و سیما جمهوری اسلامی ایران : ششم خرداد ماه خبری مبنی بر تبدیل استودیو حالا خورشید به مزرعه استخراج بیت کوین منتشر شد. این خبر را یاشار سلطانی، خبرنگار حرفه ای در حساب توییتر خود بیان کرد.

او هم چنین عکسی از فن های قدرتمند استخراج بیت کوین در ساختمان استودیو حالا خورشید منتشر کرده بود. باشگاه خبرنگاران جوان به این توییت سریعا واکنش نشان داد و ویدیویی از این ساختمان منتشر کرد و اعلام کرد این خبر شایعه است. نکته ای که در خصوص این ویدیو مطرح بود، واضح نبودن تمامی زوایا ساختمان بوده است.

 

این خبر در اینجا تمام نشد و فاطمه ذوالقدر نماینده مردم تهران، این موضوع را در مجلس شورای اسلامی به بحث کشید. در گزارشی که خبرگزاری انتخاب منتشر کرده است، به نقل از خانم ذوالقدر آمده است که نهاد هایی در حال سو استفاده از برق صنعتی و کشاورزی در راستای ماینینگ ارز دیجیتال هستند. برق صنعتی و کشاورزی به مراتب از برق خانگی ارزان تر است و یکی از بهترین گزینه ها برای دستگاه های استخراج بیت کوین است. علاوه بر آنکه برق در ایران مشمول رایانه است و نسبت به سایر کشور ها هزینه کمتری دارد.

در ادامه صحبت های نماینده تهران در مجلس، به قوانین بیت کوین در ایران اشاره شده است:

در موضوع خرید و فروش بیت کوین و رمز ارز ها در ایران هنوز قانون شفافی وجود ندارد و تنوع نظرات نتیجه گیری برای قانونی یا غیرقانونی بودن آن را با مشکل مواجه کرده، اما با توجه به اینکه واردات دستگاه‌ ها با مصرف بالای انرژی در فهرست اقلام ممنوعه قرار دارد پس با یک نتیجه گیری ساده می‌ توان متوجه شد که این دستگاه‌ های استخراج ارز دیجیتال که مصرف برق بالایی دارند جزو اقلام ممنوعه وارداتی محسوب می‌شوند و احتمالاً این دستگاه‌ ها که در مزارع استخراج هم‌اکنون مورداستفاده قرار می‌ گیرند به‌ صورت قاچاق وارد کشور شده‌ اند.

در حال حاضر بانک مرکزی درخصوص ارزهای دیجیتال در ایران ساز و کار مشخصی ندارد و دیده شده گاها آنها را غیرقانونی شمرده است. قوه قضاییه نیز با صرافی های غیر مجاز ارز دیجیتال برخورد جدی داشته و برخی را نیز فیلتر کرده است.

اما آنچه واضح است هنوز تصمیم‌ گیری قطعی صورت نگرفته است. کار گروهی در کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی در حال بررسی شرایط راه اندازی صرافی ارزهای دیجیتال، استخراج ارزهای دیجیتال و اینکه چه ارزهایی مجاز خواهند بود ، هستند.

نماینده مردم تهران در صحبت های خود به طور مستقیم به اخبار مستقیم استودیو حالا خورشید اشاره کرد و گفت که چنین اقداماتی زیبنده رسانه ملی نیست و باید به درستی شفاف سازی شود.

استخراج ارز دیجیتال در استودیو صدا و سیما جمهوری اسلامی ایران