خانه » اخبار و تازه ها » بیت کوین، بانک های مرکزی جهان را به چالش میکشد
اخبار و تازه ها

بیت کوین، بانک های مرکزی جهان را به چالش میکشد

بیت کوین ، چالش جدید بانک های مرکزی جهان
بیت کوین ، چالش جدید بانک های مرکزی جهان
ساتوشی ناکاموتو، شاید مرموز‌ترین چهره این روزهای بازار مالی جهان باشد. او 9 سال پیش پولی مجازی را اختراع کرد که حالا ارزش هر یک عدد آن، به حدود 15 هزار و 450 دلار می‌رسد. او تنها یک نام اینترنتی دارد و هیچ کس نمی‌داند که حتی زن است یا مرد،با این حال این فرد صاحب 980 هزار بیت کوین است و دارایی او حدود 5.9 میلیارد دلار تخمین زده می‌شود.

پول مجازی بیت کوین هر روز با واکنش‌های گوناگونی از چهره‌های مختلف جهان روبه‌رو بوده است که همین مسأله نشاندهنده اهمیت آن است.

قیمت بیت کوین حبابی باشد یا نباشد؛ این یک خلاقیت فوق‌العاده است که بسته به شرایط کشورهای مختلف، می‌تواند مورد استفاده قرار بگیرد یا حتی بومی شود. تارا آسو، وزیر مالی ژاپن روز گذشته گفت: «ممکن است ارزهای مجازی در کشورهایی مثل چین کاربردهای زیادی داشته باشد اما در ژاپن همچنان ارزهای واقعی ترجیح داده می‌شود.» در ایران نیز برخی از  کارشناسان معتقدند که ارزهای مجازی می‌توانند کاربرد و فایده زیادی داشته باشند.
با این حال قیمت بیت‌کوین دربورس ارز دیجیتال، بیتس‌مپ، بیش از ۱۰ درصد کاهش یافت و به کمترین میزان یک هفته‌ای، 17 هزار و 450 دلار رسید و نسبت به رکوردی که ۳ روز پیش ثبت کرده بود سقوط کرد.
به گزارش رویترز، در روز یکشنبه، یک هفته پس از آغاز فروش سهام بیت‌کوین در بورس سیبوئه، سهام آن در غول صنعت سهام، سی‌ام‌ای هم ارائه شد و قیمت این ارز دیجیتال به رکورد ۱۹.۶۶۶ دلار رسید. از این لحظه به بعد، قیمت‌ها در سراشیبی قرار گرفته است.
با این حال در کشوری مثل ژاپن این ارز به رسمیت شناخته نمی‌شود. آسو می‌گوید: «بیت‌کوین هنوز به‌عنوان یک ارز قابل‌اعتماد برای ما به اثبات نرسیده است و ما تحولات آن در کوتاه مدت را زیر نظر خواهیم داشت. تعریف ثابتی وجود ندارد که طبق آن بتوان گفت بیت‌کوین یک ارز به حساب می‌آید یا خیر، این یک مسأله دشوار است. هنوز بیت‌کوین نتوانسته اعتبار خود را به اندازه کافی به اثبات برساند تا بیشتر شبیه یک ارز شود.»
اما در آن طرف دنیا، اقبال به بیت کوین روز به روز بیشتر می‌شود. قانونگذار اوراق بهادار امریکا، جوزف بورگ که از سال ۱۹۹۴ به‌عنوان عالی‌ترین مقام دولتی در کمیسیون اوراق بهادار آلاباما فعالیت می‌کند، می‌گوید: «بیت‌کوین در فاز جنون سرمایه‌گذاری است و حتی بعضی از افراد، پول قرض می‌کنند تا به این حرکت بپیوندند.ما شاهد این هستیم که مردم از وام مسکن خود، برای خرید بیت‌کوین استفاده می‌کنند. افراد برای این کار، کارت‌های اعتباری خود را خالی کرده و سهام خود را می‌فروشند.»
در کشوری مانند ایران نیز ارز مجازی کاربردهای زیادی دارد؛ چند وقت پیش یک شرکت سوئیسی اعلام کرده بود به خاطر مشکلات بانکی حاضر است از طریق بیت کوین در بازار ایران حضور پیدا کند.

بیت کوین، بانک های مرکزی جهان را به چالش میکشد
بیت کوین، بانک های مرکزی جهان را به چالش میکشد

محمدمراد بیات، مدیرعامل مرکز فابا نیز بتازگی در این باره گفته است:«با توجه به اینکه ما در تحریم قرار داریم از بعضی جهات بیت‌کوین راهکاری مناسب است. البته برخی از کشورها آن را پذیرفته و برخی دیگر آن را رد کرده‌اند. در کشور ما نیز بانک مرکزی و نهادهای اقتصادی مسئول در حال مطالعه روی بیت‌کوین هستند که چطور با این پدیده برخورد شود. امروزه جوانان ما در حال استفاده از این پدیده هستند و تصور ما این است که برای برخی از دریافت و پرداخت‌های بین‌المللی می‌توان از این فرصت استفاده کرد. ضمن آنکه پیش از هر کاری باید این پول‌های رمزنگاری شده را به جامعه معرفی کنیم تا با شناختی دقیق نسبت به آن تصمیم‌گیری شود.»

 

بانک‌های مرکزی زیادی در جهان درباره بیت کوین موضع گرفته‌اند. در امریکا، فدرال رزرو موضعی با نگرانی از مسائل امنیتی درباره بیت کوین داشته و اعلام کرده است: «در این مورد ریسک‌های مدیریتی جدی وجود دارد. چالش‌های معناداری در مورد ارزهای رمزنگاری شده وجود دارد که می‌تواند مشکلاتی برای حریم خصوصی ایجاد کند.» چین موضعی شفاف‌تر از تمام جهان داشته و اعلام کرده است:«بانک مرکزی کنترل کاملی بر بازار ارزهای مجازی دارد.» در این کشور تیم تحقیقاتی در سال 2014 برای توسعه پول دیجیتال «فیات» راه اندازی شد و حالا «بانک مردم» چین بر این باور است که شرایط فعالیت با این تکنولوژی ایجادشده است.

ماجرا تنها به بیت کوین ختم نمی‌شود. ارزهای مجازی دیگری نیز در جهان مبادله می‌شوند که در ایران، اتریوم مورد استقبال قرار گرفته و در کشور به طور مستقل استخراج می‌شود. بلومبرگ در گزارشی درباره نوسان بیت کوین نوشته است:«در هفته‌های اخیر سرمایه‌گذاران علاقه بیشتری به سکه‌های دیجیتالی کوچکتر نشان داده‌اند چرا که پیش‌بینی می‌شود بازار این سرمایه‌ها کوچکتر و قابل اعتماد‌تر است.»

براساس گزارش بلومبرگ در حال حاضر بازار کل ارزهای مجازی در جهان 600 میلیارد دلار است که بیت کوین دو سوم از آن را در اختیار دارد. بنابراین حتی اگر قیمت 17هزار و 250 دلاری حال حاضر بیت کوین حبابی باشد، حبابی چندان بزرگ و عجیب و غریب نیست. تجربه‌های قبلی نشان می‌دهد که بحران و شکست بازار تکنولوژی در سال 2000 و بازار مسکن در سال 2008، تنها توانستند حدود 6میلیارد دلار ثروت را از بین ببرند. بنابراین شکست حباب بیت کوین هم نمی‌تواند تغییرات چندان زیادی در این بازار 600 میلیارد دلاری ایجاد کند.