خانه » اخبار و تازه ها » سقوط بیت‌کانکت و احتمال تعطیلی آن (اسکم – کلاهبرداری)
اخبار و تازه ها

سقوط بیت‌کانکت و احتمال تعطیلی آن (اسکم – کلاهبرداری)

بیت‌کانکت و احتمال تعطیلی آن (اسکم ؟ - کلاهبرداری ؟)
بیت‌کانکت و احتمال تعطیلی آن (اسکم ؟ - کلاهبرداری ؟)

سقوط بیت‌کانکت و احتمال تعطیلی آن (اسکم – کلاهبرداری) : به دنبال هشدار مقامات قانونی در تگزاس و کارولینای شمالی، ادامه فعالیت پلتفرم ارائه وام و خدمات صرافی «بیت کانکت»، به طور رسمی متوقف شد. مقامات پیش از این با تاکید بر وقوع کلاهبرداری های چند میلیارد دلاری اشاره نموده بودند.

بیت‌کانکت و احتمال تعطیلی آن (اسکم ؟ - کلاهبرداری ؟)
بیت‌کانکت و احتمال تعطیلی آن (اسکم ؟ – کلاهبرداری ؟)

ارزش BCC یا همان پول دیجیتال بیت کانکت امروز به کمتر از 87 درصد افت کرد. ارزش بی.سی.سی در 29 دسامبر 437 دلار بود، اما تاکنون شاهد یک کاهش 93 درصدی بوده است. این روند در زمان نوشتن این مطلب همچنان ادامه داشت و ارزش آن به 29.86 دلار (0.00263655 BTC ) رسید.

عده ی زیاد در جامعه ارز دیجیتال بیت کانکت را یک طرح پانزی (هرمی) می نامند به گزارش بازار ارز دیجیتال ایران به نقل از تک‌کرانچ ، ویتالیک بوترین بنیانگذار اتریوم نیز یکی از این افراد است. اساس این ادعا، وجود یک سیستم رفرال چند سطحی و همچنین وعده پرداخت 40 درصد سود به اضافه یک پاداش روزانه 0/25 درصدی بر هر وام بود. وعده بازده بالا و بدون ریسک اغلب نشان از کلاهبرداری یا اسکم دارد و حقیقتا باور نکردنی است.

طرح پانزی، روشی کلاهبردارانه ای در سرمایه گذاری است که در آن تضمین بیشترین نرخ سود با کمترین میزان ریسک به سرمایه گذاران داده می‌شود. طرح پانزی به گونه ای فعالیت می کند که سود سرمایه گذاری افراد قدیمی‌تر را با دریافت پول از سرمایه گذاران جدیدتر تضمین می‌کند؛ که این خود تماما شبیه به طرح‌های هرمی است به طوری که در هر دوی آنها از سرمایه اولیه افراد جدیدتر به منظور پرداخت سود افراد قدیمی‌تر استفاده می‌شود. در هر دو طرح پانزی و طرح‌های هرمی، تا وقتی که پولی باقی نمانده باشد این چرخه ادامه پیدا خواهد کرد.

نمودار رشد و سقوط بیت کانکت Bitconnect Chart
نمودار رشد و سقوط بیت کانکت Bitconnect Chart

BCC در وب سایت کوین بیت کانکت، اینگونه توصیف شده است:

«با خرید کوین بیت کانکت، یک دارایی سودآور با سود سالانه 120 درصد؛ در اختیار خواهید داشت. به همین سادگی!»

متاسفانه برای سرمایه گذاران، این «دارایی سودمند» اکنون تقریبا بی ارزش است.