خانه » اخبار ایران » رئیس مرکز فضای مجازی: استخراج بیت کوین خلاف قانون نیست!
اخبار ایران

رئیس مرکز فضای مجازی: استخراج بیت کوین خلاف قانون نیست!

فیروز آبادی رییس مرکز ملی فضای مجازی : استخراج بیت کوین خلاف قانون نیست!
فیروز آبادی رییس مرکز ملی فضای مجازی : استخراج بیت کوین خلاف قانون نیست!

فیروز آبادی رییس مرکز ملی فضای مجازی در گزارشی اعلام کرد از آنجایی که هیچ قانونی در خصوص ماینینگ ارز دیجیتال وجود ندارد، لذا استخراج بیت کوین خلاف قانون نیست و مغایرتی با قوانین ندارد. این صحبت ها زمانی صورت گرفت که دولت قصد قطع برق ماینر ها را داشت.

مسئول مرکز فضای مجازی افزود:

طرحی برای قانونمند کردن این موضوع با استفاده از نظرات دستگاه‌های مربوطه از جمله بانک مرکزی، وزارت نیرو، سازمان بورس و … آماده و در کمیسیون اقتصادی دولت تصویب شد ولی هنوز در هیات دولت مورد بررسی قرار نگرفته است.

آقای فیروز آبادی معتقد است زمانی می توانیم فعالیتی را غیر قانونی تلقی کنیم که مغایرت با قوانین داشته باشد. این در حالی است که هیچ مصوبه ای در خصوص ارز های دیجیتال به تصویب نرسیده است. اما مساله مهم غیر قانونی بودن واردات دستگاه های استخراج ارز است.

اکثر دستگاه‌ها به روش غیرقانونی و قاچاق وارد کشور شده‌اند و ابهام مهمی که در این حوزه وجود دارد این است که عمل ماینینگ توسط اموال قاچاق صورت می‌گیرد.

از آنجایی که فعالیت های مربوط به استخراج ارز سودآوری زیادی دارد، مردم در شهر های مختلف، فعالیت های ماینینگ را گسترش داده اند. مثلا فعالیت ماینر ها در تبریز، این شهر را در آستانه قطعی برق قرار داده است. استخراج بیت کوین علاوه بر آنکه سود آور است، پر هزینه نیز هست چرا که دستگاه های استخراج بیت کوین برق زیادی را مصرف می کنند.

آنچه دولت را در مقابله با ماینر ها قرار می دهد استفاده این افراد از برق کشاورزی یا تجاری برای تولید ارز دیجیتال است. این امر دولت را بر آن داشته است تا هر چه سریع تر تکلیف خود را با بهای مصرفی برق ماینر ها مشخص کند. رقمی که این روز ها شنیده می شود، معادل سازی برق مصرفی ماینر ها با برق صادراتی است. چیزی که شاید زیاد مورد علاقه ماینر ها نباشد.

همایون حائری معاون وزیر نیرو
همایون حائری معاون وزیر نیرو

شرکت برق توانیر اعلام کرده است، مراکز استخراج غیر قانونی بیت کوین که با برق کشاورزی کار می کنند شناسایی خواهند شد. گفتنی است، تولید هر بیت کوین معادل مصرف سالانه 24 خانه در تهران برق مصرف می‌کند یا معادل مصرف برق یک خانه در تهران به مدت ۲۴ سال. به گفته تسنیم یارانه هر کیلووات برق 5000 ریال است یعنی تولید یک واحد بیت کوین حدود 350 میلیون ریال با یارانه دولتی هزینه می‌برد یا حدود 2700 دلار.

 

اما چیزی که جای سوال دارد این است که آیا استثتاهایی هم در این خصوص وجود دارد؟! چندی پیش یاشار سلطانی خبرنگار جنجالی ویدیویی در مورد استخراج ارز دیجیتال در استودیو برنامه حالا خورشید منتشر کرد که به طور قانع کننده ای تکذیب نشد.

داستان های استخراج ارز در ایران همچنان ادامه دارد. باید منتظر بود تا ببینیم مصوبه رسمی دولت در این خصوص چیست؟ آیا استخراج ارز ممنوع میشود یا خیر؟ دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

درباره نویسنده

امید صمدبین

امید صمدبین هستم علاقه مند به غیر متمرکزها

یک نظر

برای ارسال نظر کلیک نمایید