خانه » اخبار و تازه ها » طلا و چالش ملکه‌ی ارزهای دیجیتال بیتکوین
اخبار و تازه ها

طلا و چالش ملکه‌ی ارزهای دیجیتال بیتکوین

بیت کوین محبوب تر از طلا خواهد شد
بیت کوین محبوب تر از طلا

برای اولین بار در تاریخ، طلا (GOLD) با یک چالش عظیم روبه‌رو شده که محبوبیت و ارزش این فلز ارزشمند را به‌طورجدی تهدید می‌کند.

بشریت برای چند هزار سال طلا را به‌عنوان ابزاری برای انتقال و ذخیره ارزش استفاده کرده است. طلا در سرمایه‌گذاری بلندمدت و در مقابله با نوسان‌های بازار همیشه جایگاه طلایی داشته است.
همچنین به علت درخشش فریبنده‌اش برای افزایش زیبایی در جواهرات مورداستفاده قرارگرفته است.
اما با ظهور ارزهای دیجیتالی چون بیت‌کوین، از محبوبیت و ارزش طلا کاسته شده و این روند کاهشی در هفته‌های اخیر سرعت بیشتری گرفته است.

 بیت کوین ارزشمند تر از طلا
بیت کوین ارزشمند تر از طلا

بیت کوین محبوب تر از طلا

بسیاری از صاحب نظران اعتقاد دارند که کاهش محبوبیت طلا نسبت به بیت‌کوین حقیقت دارد و در سخنرانی‌ها و نشست‌های مختلف این موضوع را بیان می‌کنند.
برای مثال هم از بنیان‌گذار اپل، استیو وازنیاک در گفتگویی که با او انجام‌شده معتقد است:

بیت‌کوین از طلا بهتر است

این حس وازنیاک نسبت به بیت‌کوین توسط گروه بزرگی از سرمایه‌گذاران فعال در حوزه رمز ارزها هم مورد تأیید قرارگرفته است.
یکی از دیگر شواهد افزایش محبوبیت بیت‌کوین نسبت به طلا داده‌های مربوط به جستجوی کاربران در گوگل است.
رسانه تلگراف با استناد به همین داده‌ها آورده است:

جستجوی آنلاین برای کسب اطلاعات درباره خرید بیت‌کوین بسیار بیشتر از جستجوی آنلاین برای کسب اطلاعات درباره سرمایه‌گذاری در طلا است.

به‌علاوه نموداری که گوگل ترندز (Google Trends) برای مقایسه جستجوی سه عبارت خرید بیت‌کوین، خرید طلا و خرید نقره ارائه داده نشان می‌دهد که میزان جستجوی عبارت خرید بیت‌کوین اولین بار در ماه می سال جاری میلادی از میزان جستجوی عبارت خرید طلا پیشی گرفت و اکنون عدد بسیار بزرگ‌تری را به خودش اختصاص داده است.

 میزان جستجوی عبارت های بیت کوین ارزش طلا نقره در موتور جستجوی گوگل
میزان جستجوی عبارت های بیت کوین ارزش طلا نقره در موتور جستجوی گوگل

بیت کوین ارزشمند تر از طلا

در مارس 2017 قیمت یک بیت‌کوین از ارزش یک اونس طلا بیشتر شد. در آن زمان یک اونس طلا 1233 دلار آمریکا و یک بیت‌کوین 1268 دلار آمریکا ارزش داشت.
آن موقع تا الآن این اختلاف چندین برابر شده به شکلی که امروز قیمت یک بیت‌کوین بیشتر از 17000 دلار است (در زمان انتشار این پست) و قیمت یک اونس طلا تنها 1266 دلار است.
بیت‌کوین در نگاه سرمایه‌گذاران به‌عنوان یک حفظ‌کننده ارزش شناخته‌شده و حتی نشان داده که می‌تواند یک ارز امن برای زمان‌های بحران باشد.

اتفاقی که در زمان خروج انگلیس از اتحادیه اروپا به‌طور علنی مشاهده شد.
علاوه بر این‌ها یک پروفسور علم اقتصاد در مصاحبه با فوربس مزایای دیگر بیت‌کوین نسبت به ارزش طلا را بیان کرده است.
وی بر این باور است که بیت‌کوین می‌تواند به‌عنوان یک ابزار آسان در پرداخت مورداستفاده قرار بگیرد و این ویژگی است که طلا ندارد.
از سوی دیگر تعداد کل بیت‌کوین ها دارای یک محدودیت 21 میلیونی است در حالی که تعداد طلا برحسب افزایش قیمتش می‌تواند بیشتر شود.
البته از بیت‌کوین نمی‌توان در جواهرات استفاده کرد یا آن را به‌عنوان کادوی زینتی به یک نفر هدیه داد که این شاید تنها نقطه‌ضعف بیت‌کوین در برابر ارزش طلا باشد.
به‌هرحال این نکته قابل‌انکار نیست که برای اولین بار در تاریخ بشر ماهیتی به وجود آمده که می‌تواند با طلا رقابت کند و حتی بهتر از آن باشد. حالا باید دید عکس‌العمل سیستم‌های سنتی پولی و بانکداری که عمدتاً بر پایه طلا و سایر ذخایر طبیعی هستند به این محبوبیت و ارزش روزافزون بیت‌کوین چیست.