خانه » دانستنیهای مفید » نصف شدن پاداش شبکه بیت کوین و خطرات آن
دانستنیهای مفید

نصف شدن پاداش شبکه بیت کوین و خطرات آن

نصف شدن پاداش شبکه بیت کوین و خطرات آن
نصف شدن پاداش شبکه بیت کوین و خطرات آن

نصف شدن پاداش شبکه بیت کوین و خطرات آن | آیا اعتماد به شبکه بیت کوین با نصف شدن پاداش از بین می رود | آیا نصف شدن پاداش احتمال حمله 51 درصدی را افزایش میدهد

بخش عمده ای از امنیت شبکه بیت کوین به پاداشی که در ازای ساخت هر بلاک داده می شود بستگی دارد و نه کارمزد تراکنش ها. به نظر شما در حالی که رویداد نصف شدن پاداش بیت کوین مدام در حال کاهش درآمد ماینر هاست، کارمزد ها به تنهایی می توانند شبکه را امن نگه دارند؟

منظور از امنیت شبکه بیت کوین چیست؟

تمرکز زدایی و قابلیت اعتماد به شبکه بلاک چین وابسته به مقاوم بودن آن در برابر مشکل دوبار خرج کردن است. در مورد الگوریتم اثبات کار، این یعنی که در برابر حمله 51 درصد که مربوط هش ریت است، مقاوم باشد.

کنترل بیش از نصف هش ریت شبکه، یعنی بدست گرفتن ساخت نیمی از بلاک های شبکه، این امکان را به هر موجودیتی می دهد تا زنجیره را تغییر دهد. چنین حمله ای می تواند تراکنش های قانونی را “حذف” کند. با ساخت تراکنش های معتبر و بعد معکوس کردن آن ها، یک حمله کننده می تواند مثلا از یک معاله در یک صرافی سود ببرد بدون این که بیت کوین هایش را خرج کرده باشد!

هش ریت کل شبکه، میزان قدرت پردازشی است که صرف امن کردن یک بلاک چین شده و به عنوان معیاری برای سنجش امنیت شبکه در نظر گرفته می شود. بالا بودن آن می تواند اندیکاتوری خوشبینانه برای بیت کوین باشد که نهایتا یعنی در برابر حمله 51 درصد امنیت بیشتری دارد.

در روز های اولی که بیت کوین پدید آمد، استخراج با کامپیوتر های خانگی به سادگی امکان پذیر بود. امروزه، چیپست های به شدت قدرتمندی به نام اسیک (ASIC) وظیفه تامین هش ریت شبکه را دارند.

افزایش هش ریت شبکه عموما به دو دلیل اتفاق میافتد، افزایش قیمت بیت کوین یا پیشرفت در فناوری های به کار رفته در ASIC.

در هر دو حالت، انقدر این شرایط ادامه پیدا می کند تا به یک ثبات اقتصادی برسیم که سود قوی ترین ماشین ها تعیین کننده آن هستند. هر دستگاه اضافی دیگری سهم سود دیگران را کمتر می کند و در برخی مواقع ماینر ها شروع به خاموش کردن دستگاه های خود می کنند، چرا که سودی که حاصل می شود، در مقایسه با هزینه برق مصرفی کافی نیست.

هر دو عوامل رشد در سال 2019 مورد بررسی قرار گرفته اند. در حالی که اسیک ماینر جدید از خانواده S17 شرکت بیت مین در آپریل 2019 معرفی شد، قیمت بیت کوین حدودا 3 برابر افزایش پیدا کرد. به تبع آن، هش ریت با وجود افت قیمت در نیمه دوم سال، به روند صعودی خود ادامه داد.

نمودار یکساله هش ریت شبکه بیت کوین
نمودار یکساله هش ریت شبکه بیت کوین

هزینه حمله 51 درصد

می توانید با محاسبه تعداد دستگاه هایی که نیاز است تا هش ریت موجود را بسازند، یک تخمین برای هزینه ترتیب دادن چنین حمله ای به شبکه بیت کوین بدست آورید.

مثلا انت ماینر S17 شرکت بیت مین 53 تراهش در ثانیه تولید می کند و هر واحد آن 2,000 دلار قیمت دارد. هش ریت فعلی حدود 90 اگزا هش در ثانیه است. یعنی حدودا 1.7 میلیون دستگاه برای این کار نیاز است که یعنی 3.4 میلیارد دلار هزینه در بر دارد.

با این حال، این رقم بیشتر از چیزی که در فوریه 2019 باید پرداخت می شد، نیست. در آن زمان بیت مین S15 قوی ترین اسیک ماینر موجود بود که 2.6 میلیارد واحد از آن نیاز بود تا هش ریت 44 اگزاهش شبکه را تامین کند.

آیا حمله 51 درصد به شبکه بیت کوین امکان پذیر است
آیا حمله 51 درصد به شبکه بیت کوین امکان پذیر است

آیا نصف شدن پاداش امنیت بیت کوین را به خطر می اندازد؟

در نهایت، همچنان که پاداش ایجاد بلاک جدید در شبکه بیت کوین نصف می شود، بخش بیشتری از امنیت شبکه بیت کوین به کارمزد ها وابسته می شود. یک زمان در سال 2140 پاداش بیت کوین به طور کامل به پایان می رسد و این یعنی شبکه باید فقط وابسته به کارمزد تراکنش ها باشد مگر این که تغییرات اساسی در کد های بیت کوین ایجاد شود. (که احتمالش زیاد نیست)

درآمد روزانه تراکنش های بیت کوین
درآمد روزانه تراکنش های بیت کوین

درآمد روزانه از کارمزد ها در حال حاضر چیزی در حدود 350,000 دلار یا فقط 2.2 درصد از درآمدی است که از ساخت بلاک جدید در شبکه (15.8 میلیون دلار) به ماینر ها داده می شود. همینطور که پاداش نصف می شود، کارمزد ها نیز باید 22 برابر شوند تا این کسری درآمد را جبران کند. در غیر این صورت، هش ریت افت می کند و امنیت شبکه کاهش می یابد.

این فقط یک گمانه زنی نیست. لایت کوین در ماه آگوست امسال، نصف شدن پاداش را تجربه کرد و هش ریت شبکه نزدیک به 30 درصد افت کرد. اگر قیمت بیت کوین همین که هست بماند، هزینه انجام حمله 51 درصد بعد از نصف شدن پاداش حدودا 21 میلیارد دلار می شود.

در همین حال، اگر کارمزد های شبکه افزایش کنند، در طولانی مدت رشد کاربرانی که از این شبکه استفاده می کنند، کمتر می شود.

در دسامبر 2017، درآمد روزانه از کارمزد به 3 میلیون دلار رسید. با این حال، اولین مشکل برای این شبکه زمانی رخ داد که کارمزد ها برای انجام یک تراکنش در بازه زمانی معقولی به 50 دلار رسید.

پذیرش بیت کوین توسط افراد بیشتر هنوز زمان زیادی لازم دارد. اگر شبکه فقط متکی به کارمزدها بود، هزینه انجام یک حمله 51 درصد کمتر از 85 میلیون دلار می شد، یعنی حدود 0.06 درصد از مارکت کپ فعلی اما این که این روند با وجود ادامه کاهش پاداش ساخت بلاک قرار است چگونه تغییر کند، چیزی است که باید بشینیم و تماشا کنیم!

نصف شدن پاداش شبکه بیت کوین و خطرات آن