خانه » اخبار و تازه ها » افزایش بی سابقه جستجوی کلمه “بیت کوین” در گوگل
اخبار و تازه ها

افزایش بی سابقه جستجوی کلمه “بیت کوین” در گوگل

جستجوی کلمه "بیت کوین" در گوگل
جستجوی کلمه "بیت کوین" در گوگل

افزایش بی سابقه جستجوی کلمه “بیت کوین” در گوگل : نگاهی به نمودار فراوانی جستجوی واژه «بیت کوین» در گوگل نشانگر افزایش قابل توجه آن از شهریور ماه 97 و به اوج رسیدن آن در بازه 15 تا 21 مهرماه است. در واقع، جستجوی واژه «بیت کوین» به فارسی در این بازه به روزهای اوج‌ گیری قیمت این ارز دیجیتال در دسامبر 2017 که موجب حضور گسترده سرمایه‌گذاران در این بازار شد رسید.

این در حالی است که روند جهانی جستجوی برای واژه انگلیسی Bitcoin بازه 15 تا 21  مهر ماه به هیچ وجه چنین رویکردی نداشته است.

جستجوی کلمه "بیت کوین" در گوگل
جستجوی کلمه “بیت کوین” در گوگل

 

نمودار های فراوانی واژه ” بیت کوین و Bitcoin ” در گوگل ترند

فراوانی جستجوی واژه "بیت کوین" در Google Trend
فراوانی جستجوی واژه “بیت کوین” در Google Trend

 

فراوانی جستجوی واژه "Bitcoin" در Google Trend
فراوانی جستجوی واژه “Bitcoin” در Google Trend

 

نمودار فراوانی جستجوی واژه “بیت کوین” می‌بینیم که روند صعودی تقریبا از نیمه تیرماه 97 آغاز شده. این زمان، تقریبا با افزایش شدید قیمت دلار و سایر ارزهای خارجی و ایجاد محدودیت در زمینه خرید آنها همراه بود. شاید گرایش مردم به تبدیل ریال به سایر شکل‌های سرمایه را بتوان دلیل افزایش جستجوی این عبارت دانست.

در این میان، بررسی آمار خرید و فروش بیت کوین در ایران نیز نشانگر روند افزایش آن در تابستان 97 است.

افزایش خرید بیت کوین در ایران به نقل از Localbitcoins
افزایش خرید بیت کوین در ایران به نقل از Localbitcoins

پدیده چرخه ساتوشی در ایران

چرخه ساتوشی (Satoshi Cycle) الگویی برای پیش‌بینی روند نوسان قیمت بیت کوین است. از ژانویه 2009 تاکنون قیمت بیت کوین فراز و نشیب‌های زیادی را پشت سر گذاشته است. در برخی مواقع شاهد حباب قیمتی برای بیت کوین و سپس شاهد ترکیدن این حباب بوده‌ایم. با وجود بالا و پایین رفتن قیمت بیت کوین،‌تردیدی نیست که ارزش این ارز مجازی به گستردگی شمار کاربران آن بستگی دارد. در واقع تعداد افراد و کسب‌وکارهایی که از بیت‌کوین به عنوان ابزاری برای پرداخت استفاده می‌کنند تعیین کننده ارزش آن هستند. با وجود فراز و فرودهای قیمتی این ارز دیجیتال، سیر کلی قیمت آن رو به افزایش است که این امر به خاطر افزایش استقبال جهانی از آن روی داده است. هر وقت اخبار مربوط به افزایش قیمت بیت کوین منتشر می‌شود، محبوبیت آن نیز افزایش می یابد و افراد بیشتری جذب این ارز دیجیتال می شوند.

چرخه ساتوشی (Satoshi Cycle) می‌گوید که این افزایش علاقه به بیت کوین سبب افزایش جستجو درباره بیت کوین در گوگل و سایر موتورهای جستجو می‌شود. این افزایش جستجو نیز به نوبه خود به افزایش ارزش بیت کوین می‌انجامد. بر مبنای چرخه ساتوشی، هر قدر ارزش بیت کوین بیشتر رشد کند، افراد بیشتری به آن علاقه می‌یابند و این علاقه بیشتر نیز به افزایش قیمت بیت کوین می‌انجامد و این چرخه همچنان ادامه می‌یابد.

کریستوفر برنینسک (کارشناس حوزه بیت کوین و بلاک چین) اولین بار متوجه هماهنگی در نمودار تغییرات جستجو برای واژه بیت کوین و قیمت آن شد و آن را چرخه ساتوشی نام‌گذاری کرد. او در مجموعه‌ای از توییت‌های خود به این مساله اشاره کرد که ارتباط مستقیمی بین تعداد جستجو برای واژه بیت کوین و قیمت آن وجود دارد. البته این هماهنگی همیشه وجود ندارد و در نمودار تطبیقی بین این دو عامل می‌توان نقاطی را مشاهده کرد که این تغییرات این دو ربطی به هم ندارند. در واقع چرخه ساتوشی همیشه وجود ندارد.

Sample :Satoshi Cycle: Interest in Bitcoin Raises Price, Which Raises Interest
Sample :Satoshi Cycle: Interest in Bitcoin Raises Price, Which Raises Interest