خانه » ارزهای دیجیتال » Altcoin – آلت کوین چیست؟
ارزهای دیجیتال

Altcoin – آلت کوین چیست؟

Altcoin مخفف Alternative Coins به معنای سکه های جایگزین
Altcoin مخفف Alternative Coins به معنای سکه های جایگزین

Altcoin (آلت کوین) چیست؟ آلت کوین به هر ارز رمز پایه ای بجز بیت کوین گفته می شود. یعنی در یک طرف بیت کوین و در طرف دیگر آلت کوین ها، ارز های رمزپایه را تشکیل می دهند. واژه Altcoin مخفف Alternative Coins به معنای سکه های جایگزین است. بنابراین تعریف، لایت کوین، ریپل، دش یا هر ارز رمز پایه دیگری به جز بیت کوین در دسته آلت کوین قرار می گیرند.

در همین جا به یک سوالی که شاید برای شما هم پیش آمده باشد، پاسخ می دهیم. این که چرا اصلا به Altcoin ها نیاز داریم؟ پاسخ ساده است: چون که بیت کوین کامل و همه چیز تمام نیست. در واقع هدف Altcoin ها ارائه خدمات بهتر از بیت کوین است.

برای نمونه لایت کوین یک جایگزین برای بیت کوین است که نسبت به شبکه بیت کوین، تراکنش ها را سریع تر انجام می دهد. دش و مونرو سکه های جایگزینی هستند که بر روی ناشناس ماندن تمرکز دارند تا امکان ردگیری تراکنش ها وجود نداشته باشد. هر سکه جایگزین یک مزیت خاص به خود را دارد که آن را از دیگر جایگزین ها متمایز می کند.

Altcoin مخفف Alternative Coins به معنای سکه های جایگزین
Altcoin مخفف Alternative Coins به معنای سکه های جایگزین

 

تفاوت دیگری که Altcoin ها می توانند با بیت کوین داشته باشند، در روش استخراج آن هاست. برای نمونه الگوریتم استخراج بیت کوین SHA-256 نام دارد در حالی که لایت کوین با الگوریتم Scrypt استخراج می شود. انواع مختلف الگوریتم های استخراج نیاز به سخت افزار های متفاوتی برای استخراج دارند.

باید به یاد داشته باشید که سکه ای که به تازگی عرضه شده و شناخته شده نیست، خرید آن سخت تر و همچنین تعداد کیف پول هایی که از آن پشتیبانی کنند نیز کمتر خواهد بود.

تا به امروز هزاران نوع Altcoin به بازار معرفی شده ولی تعداد محدودی از این ها موفق شده اند جایگاهی مشابه با بیت کوین بدست بیاورند. یکی از معیار ها برای این که تشخیص دهید کدام Altcoin در حال بدست آوردن محبوبیت هستند، مشاهده سهم بازار آن هاست.

سهم بازار به معنای حجم بازار سکه به دلار است. سهم بازار از روی تعداد سکه های موجود در چرخه و ضرب کردن آن در نرخ تبدیل آن به دلار بدست می آید. برای مثال اگر 16 میلیون بیت کوین در چرخه و قیمت یک بیت کوین 2,500 دلار باشد، سهم بازار بیت کوین برابر 40 میلیارد دلار خواهد بود.

برای مدتی طولانی، سهم بازار بیت کوین در بر گیرنده 90 درصد کل سهم بازار ارز های رمزپایه بوده است. امروزه به مرور که Altcoin های بیشتری وارد می شوند و محبوبیت کسب می کنند، سهم بازار بیت کوین بخش کمتری از کل سهم بازار را در بر می گیرد.

Altcoin – آلت کوین چیست؟

درباره نویسنده

امید صمدبین

امید صمدبین هستم علاقه مند به غیر متمرکزها

افزودن نظر

برای ارسال نظر کلیک نمایید