خانه » مفاهیم پایه » درباره KYC – “مشتری خود را بشناسید” بیشتر بدانید
مفاهیم پایه

درباره KYC – “مشتری خود را بشناسید” بیشتر بدانید

KYC - "مشتری خود را بشناسید"
KYC - "مشتری خود را بشناسید"

KYC چیست ؟ و مفهوم “مشتری خود را بشناسید” چیست :KYC به اختصار کوتاه شده‌ی عبارت Know Your customer و به معنی «مشتری خود را بشناسید» است.

در این روش یک نهاد دارای تراکنش‌های مالی با دریافت یک سری اطلاعات از مشتری، خود را نسبت به مشکلات قانونی کاربر و پیگیری‌های احتمالی بیمه می‌کند.

این قانون دو طرفه بوده و از هر دو طرف معامله محافظت می‌کند. با داشتن این اطلاعات، مشاوران سرمایه‌گذار یا صرافی‌ها با توجه به وضعیت مشتری خدمات بهتری به مشتری می‌دهند و همچنین طرف مقابل از ریسک ارائه‌ی خدمات غیرقانونی مانند پول‌شویی محافظت می‌شود.

 

قانون KYC

قانون KYC - Know Your customer
قانون KYC – Know Your customer

قانون KYC یک الزام اخلاقی برای همه‌ی افرادی است که در صنعت اوراق بهادار چه هنگام باز کردن حساب و چه نگهداری از آن هستند. در این خصوص دو قانون در جولای ۲۰۱۲ تصویب گردید. این قوانین برای حفاظت از کارگزار/فروشنده و مشتری به طوری که روابط بین این دو منصفانه باشد، به وجود آمده‌اند.

استاندارد‌های کنترل

از مواردی که توسط قانون KYC کنترل می‌شود می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • جمع‌آوری و تجزیه و تحلیل اطلاعات اساسی مانند اسناد هویت (که در قوانین و مقررات ایالات‌متحده به عنوان «برنامه شناسایی مشتری» یا CIP خوانده می‌شود – بیشتر بدانید)
  • تطبیق هویت فرد با احزاب سیاسی (شخص مقام سیاسی خاصی داشته باشد که این عنوان هم PEP نامیده می‌شود – بیشتر بدانید)
  • تعیین میزان ریسک مشتری برای اعمال تروریسی، پولشویی یا سرقت اطلاعات افراد
  • ایجاد یک چهارچوب برای رفتار‌های مالی مشتری
  • زیر نظر گرفتن تراکنش‌های مشتری در برابر رفتارها‌ی ناهنجار و همچنین ذخیره‌ی اطلاعات افرادی که مشتری با آن‌ تراکنش ایجاد می‌کند.

 

بهبود مستمر

بهبود مستمر (EDD) یک استاندارد دقیق تر برای مشتریان بزرگ و معاملات است. قانون PATRIOT آمریکا تصدیق می کند که موسسات “باید سیاست ها، روش ها و کنترل های مناسب، ویژه و در صورت لزوم، بهبود یافته، که به طور منطقی طراحی شده اند، برای شناسایی و گزارش دهی موارد پولشویی از طریق آن حساب ها”. [9] ایالات متحده مقررات مستلزم آن است که اقدامات EDD به انواع حسابداری مانند بانکداری خصوصی، حسابرس خبره و موسسات بانکی دریایی اعمال شود. از آنجایی که تعاریف نظارتی نه در سطح جهان سازگار و نه در مورد مجوز، موسسات مالی در معرض خطر هستند که به استانداردهای متفاوتی وابسته به صلاحیت و محیط نظارتی آنها برسد. مقاله ای که توسط Peter Warrack منتشر شده در نسخه ژوئیه 2006 ACAMS Today (انجمن متخصصین ضد پولانسازی خبره) به شرح زیر است:

یک فرآیند دقیق و محکم تحقیق در مورد روش های KYC (و بالاتر)، که با اطمینان منطقی برای تایید و تایید هویت مشتری دنبال می شود. درک و تست مشخصات مشتری، کسب و کار و فعالیت حساب؛ اطلاعات نادرست و خطر مرتبط را شناسایی کنید. ارزیابی پتانسیل پولشویی و … یا تامین مالی تروریستی برای حمایت از تصمیمات قابل قبول برای کاهش خطرات مالی، نظارتی و اعتباری و تضمین انطباق قانونی.

 

کاربرد KYC

KYC برنامه های کاربردی خود را در تمام کسب و کارهای آنلاین دارد. نه تنها بانک ها، بلکه حتی هر معامله و بسیاری از رمزنگاری ها مانند Goldmint، Parcec Frontiers و Cryptology از KYC به عنوان یک پروتکل امنیتی استفاده می کنند تا معاملات امن تر شوند.

استفاده از بلاک چین برای KYC - مشتری خود را بشناسید
استفاده از بلاک چین برای KYC – مشتری خود را بشناسید

درباره نویسنده

امید صمدبین

امید صمدبین هستم علاقه مند به غیر متمرکزها

افزودن نظر

برای ارسال نظر کلیک نمایید