خانه » ارزهای دیجیتال » درباره ارز دیجیتال استیم (Steem)
ارزهای دیجیتال

درباره ارز دیجیتال استیم (Steem)

درباره ارز دیجیتال استیم (Steem) و شبکه اجتماعی (Steemit)
درباره ارز دیجیتال استیم (Steem) و شبکه اجتماعی (Steemit)
  • ارز دیجیتال استیم (Steem) چیست؟

ارز دیجیتال استیم (Steem) که بر پایه پروتکل توکن‌های رسانه‌ای هوشمند (Smart Media Tokens Protocols) طراحی‌شده درواقع ارز دیجیتالی است که به‌عنوان موتور محرکه اصلی در پلتفرم Steemit بکار می‌رود. پلتفرم Steemit یک شبکه اجتماعی زنجیره‌بلوکی است که رسماً از تاریخ ۴ جولای ۲۰۱۶ توسط شرکتی به همین نام و با تلاش‌های دن لاریمر و نداسکات فعالیتش را شروع کرده است.
رمزارز steem در مقایسه با بیت‌کوین به‌جای اینکه صرفاً باهدف تسهیل سیستم تبادلات نقدی طراحی‌شده باشد از همان ابتدا باهدف تسهیل و تشویق رفتارهای کاربران در یک شبکه اجتماعی ایجادشده است.
این ارز دیجیتال با بهره‌گیری از ساختار زنجیره‌بلوکی Steem به کاربران امکان می‌دهد تا تجربه جدیدی از لایک شدن و انتشار محتوا در شبکه‌های اجتماعی کسب کنند.
بررسی شبکه بلاک‌چین استیم نشان می‌دهد توان پردازشی تراکنش‌های این شبکه نسبت به بیت‌کوین و اتریوم بیشتر است و به توسعه‌دهندگان اجازه می دهد تا اپلیکیشن‌های متفاوتی را بر روی آن توسعه‌دهند و steemit یکی از همین اپلیکیشن‌ها است که در قالب یک پلتفرم اجتماعی تبلوریافته و با رمزارز استیم به تولیدکنندگان و گردآورندگان محتوا پاداش می‌دهد.

 

  • استیم و شبکه اجتماعی Steemit چه کاربردهایی دارد؟

در حال حاضر خود شبکه اجتماعی Steemit یکی از اصلی‌ترین محصولاتی است که بر بستر زنجیره‌بلوکی استیم سوار و اجراشده است. در نقشه راه سال ۲۰۱۷ شرکت استیم بر روی گسترش آن تأکید شده به صورتی که توسعه‌دهندگان بتوانند خدمات کوچک‌تر مختلفی را بر پایه آن ارائه دهند.
یکی از سرویس‌ها مثلاً سایت D.tube است که با عملکرد تقریباً مشابه با Youtube اما با معماری غیرمتمرکز برای اشتراک‌گذاری و مدیریت محتوای ویدیوی طراحی‌شده است. این سرویس فاقد تبلیغات است و به کاربران پرمخاطب از رمزارز Steem پاداش می‌دهد.

Busy یکی دیگر از اپلیکیشن‌هایی است که با الهام از فیس‌بوک ساخته‌شده و قرار است وظایف این شبکه اجتماعی را در قالب فناوری بلاک‌چین انجام دهد. در اینجا هم کاربران ضمن برخورداری از یک پیام‌رسان، می‌توانند برای تولید، اشتراک‌گذاری و گردآوری محتوای باکیفیت مقداری ارز دیجیتال Steem به‌عنوان پاداش دریافت کنند.
علاوه بر این‌ها Esteem (اپلیکیشن موبایل) و Steepshot (برنامه اشتراک‌گذاری عکس) از کاربردهای جدید شبکه زنجیره‌بلوک استیم هستند که به‌مرور زمان رایج خواهند شد.

درباره ارز دیجیتال استیم (Steem) و شبکه اجتماعی (Steemit)
درباره ارز دیجیتال استیم (Steem) و شبکه اجتماعی (Steemit)
  • قیمت رمزارز استیم چند است؟

در حال حاضر هر استیم با نماد (Steem) بیشتر از 2 دلار قیمت دارد. از طرفی هم دلار استیم با نماد (SBD) هم به قیمتی بیشتر از ۳ دلار رسیده است. (جهت مشاهده آخرین قیمت ارز دیجیتال Steem به لینکها مراجعه نمایید : Steem  Steem Dollars)
ممکن است تعجب کنید که چرا دو ارز دیجیتال در شبکه استیم وجود دارد اما دلیل آن چندان پیچیده نیست. استیم (Steem) درواقع ارز دیجیتال اصلی این شبکه است که باقدرت نقد شوندگی بسیار بالا می‌تواند در اکثر پلتفرم‌های صرافی مورد خریدوفروش قرار بگیرد.
بااین‌حال توسعه‌دهندگان شرکت استیم، ارز دیجیتال دیگری بانام دلار استیم (SBD) را معرفی کرده‌اند تا تولیدکنندگان محتوا بتوانند از دارایی خودشان در برابر نوسانات بازار جلوگیری کنند. به‌عبارت‌دیگر دادوستد مستقیم با استیم (Steem) ممکن است باعث از دست رفتن بخشی از دارایی شود به همین جهت آن را می‌توان به دلار استیم (SBD) تبدیل کرد.
البته یک رمزارز دیگر هم فقط در بستر شبکه زنجیره‌بلوکی Steemit قابل‌استفاده است که درون حساب کاربری افراد قفل می‌شود و درواقع شبیه به یک سرمایه‌گذاری بلندمدت است و تنها کاربردش برای امور داخلی این شبکه اجتماعی بلاک‌چینی از قبیل رأی‌دهی و ارتقای پروفایل است. این رمزارز نیز Steem Power نامیده می‌شود.
همان‌طور که قبلاً اشاره کردیم شبکه بلاک‌چین استیم نسبت به مجموع تراکنش‌های اتریوم و بیت‌کوین عملکرد بهتری داشته است درنتیجه نباید به‌عنوان یک طرح کلاه‌برداری به آن نگاه کرد. بازاری که استیم آن را به‌عنوان هدف برگزیده شبکه‌های اجتماعی است و چنان چه بتواند به‌عنوان یک مدل تولید محتوا در ازای دریافت پول جایگاه خودش را کاملاً تثبیت کند قطعاً در آینده رمزارزهای steem و SBD ارزش بسیار بیشتری پیدا خواهند کرد.
البته در این بازار رقبای قدرتمندی همچون فیس‌بوک و تلگرام هم وجود دارند که حرکات آن‌ها می‌تواند بر روی سرنوشت Steem نیز اثر بگذارد.
به‌هرحال بررسی بازار فعلی ارزهای دیجیتال استیم بیانگر ارزش بازاری بیشتر از ۸۲۰ میلیون دلاری برای (Steem) و بیشتر از ۳۵ میلیون دلار برای (SBD) است. همچنین میزان عرضه (نقدینگی) استیم تا لحظه نگارش این پست در حدود ۲۵۱ میلیون (Steem) و ۱۰ میلیون برای (SBD) است.
یکی دیگر از داده‌هایی که شاید برای برخی از خریداران رمزارزهای steem-SBD جذاب باشد نرخ بازگشت سرمایه‌گذاری سالانه بر اساس داده‌های سایت Coincheckup است که برای (Steem) ۸۶/۸۲ درصد و برای (SBD) ۴۶/۴۳ درصد است.

 

  • پروتکل رمزارز استیم (Steem) چیست؟

پروتکل رمزارز استیم از دو الگوریتم اثبات تلاش ذهنی (PoB) و الگوریتم اجماع اثبات سهام نیابتی (DPoS) تشکیل‌شده است. الگوریتم اثبات تلاش ذهنی یا Proof of Brain که به‌نوعی بر اساس الگوریتم اثبات کار طراحی‌شده بر روی عملکرد ذهنی انسانی برای توزیع توکن (رمزارزها) در میان اعضای جامعه تأکید می‌کند.
الگوریتم (PoB) امکان ایجاد جوامعی که دائماً در حال رشد هستند را از طریق ترغیب کاربران به ایجاد ارزش‌افزوده در قالب شبکه پاداش دهی فراهم می‌کند.
این الگوریتم درواقع به شکلی طراحی‌شده تا کاربرانی که در داخل شبکه اجتماعی Steemit مبتنی بر بلاک‌چین Steem، محتوای بیشتری تولید می‌کنند و به فرایند تولید محتوا اهمیت بیشتری می‌دهند، پاداش بیشتری هم می‌گیرند. برای ایجاد چنین سیستمی از دو بخش استخر پاداش‌ها (Rewards Pool) و یک سیستم تبادل مبتنی بر رأی‌گیری (Trading System which uses a voting method) استفاده‌شده است.

الگوریتم شبکه بلاکچین استیم اثبات تلاش ذهنی و مدل اجماع آن اثبات سهام نیابتی است
استخر پاداش‌ها یکی از نوآورانه‌ترین جنبه‌های شبکه بلاک‌چین استیم است که مسئولیتش توزیع توکن‌ها بین ایجادکنندگان محتوا است. اینجا درواقع محلی است که هرساله ۷۵ درصد از توکن‌های تولیدشده در شبکه Steem توسط تولیدکنندگان و گردآورندگان محتوا و شاهدها (شاهدها یا Witnesses افرادی هست که گره‌های شبکه زنجیره‌بلوک استیم را در سیستم‌های خودشان اجرا می‌کنند و به نوعی مثل ماینرها بر امور شبکه استیم نظارت دارند) در آن ذخیره می‌شود. همین مکانیسم باعث می‌شود تا مشوق قوی‌تری برای فعالیت در شبکه‌های زنجیره‌بلوکی steem فراهم شود.
بخش دیگری که الگوریتم اثبات ذهنی را کامل می‌کند سیستم تبادل مبتنی بر رأی‌گیری است که با بهره‌گیری از خرد جمعی ارزش محتواها را می‌سنجد و تعیین می‌کند که برای هر محتوا چه مقدار توکن باید تخصیص پیدا کند.

 

  • چگونه ارز دیجیتال استیم بخرم و بفروشم؟

شعار تیم steem در وب‌سایت آن‌ها ارائه یک بلاک‌چین برای توکنیزاسیون وب محتوایی است که نشان می‌دهد آن‌ها ارزش وب محتوایی را دست‌کم نگرفته‌اند چنانچه خیلی از متخصصان فضای بازاریابی، محتوا را پادشاه می‌دانند.
همچنین هدف‌گیری بازار شبکه‌های اجتماعی توسط ارز دیجیتال استیم به این مفهوم است که آنها از علاقه روزافزون افراد به سبک زندگی فعال در شبکه‌های اجتماعی آگاه هستند.
این حقایق نشان می‌دهد که رمزارز استیم (Steem) می‌تواند آینده درخشانی داشته باشد و لذا سرمایه‌گذارانی هستند که بخواهند آن را بخرند.
اما نکته منحصربه‌فردی که درباره استیم وجود دارد امکان به دست آوردن آن بدون پرداخت مالی است. درواقع شما با تولید و انتشار محتوا، نظردهی، اشتراک‌گذاری، شبکه‌سازی و فعالیت در جامعه Steemit می‌توانید ارز دیجیتال استیم را به‌عنوان پاداش دریافت کنید.
با این حال اگر هنوز می‌خواهید steem بخرید پس از انتخاب والت مناسب، می‌توانید هم Steem و هم دلار Steem (SBD) را در انواع پلتفرم‌های صرافی معتبر مثل Poloniex، Bitfinex، Binance و … خریداری کنید و البته صرافی‌های ایرانی مثل Okex.ir نیز آن‌ها را می‌فروشند.
یکی دیگر از نکات مثبت ارز دیجیتال استیم (Steem) نداشتن هزینه تراکنش در خریدوفروش است هرچند صرافی‌ها درنهایت بخشی را به‌عنوان درآمد خود تصاحب می‌کنند.

 

  • کیف پول‌های (والت) استیم (Steem) کدام هستند؟

بعد از خرید ارز دیجیتال استیم (Steem) و دلار استیم (SBD) به میزانی که دوست داشتید، باید جایی برای نگهداری آن‌ها داشته باشید.
نسخه رسمی کیف پول الکترونیک استیم درواقع نسخه تحت وب است که کاربران با ثبت‌نام در سایت این رمزارز می‌توانند از آن استفاده کنند. علاوه بر این یک نسخه مبتنی بر DOS هم فراهم‌شده که طبیعتاً سرمایه‌گذاران و توسعه‌دهندگان حرفه‌ای‌تر می‌توانند از آن استفاده کنند.

معرفی کیف پول مناسب برای ارز دیجیتال استیم (Steem)
معرفی کیف پول مناسب برای ارز دیجیتال استیم (Steem)

اما شبیه خیلی دیگر از ارزهای دیجیتال، تیم سازنده استیم (Steem) از نسخه موبایل غافل نشدند و والتی تحت عنوان Esteem طراحی کرده‌اند که به‌راحتی در پلتفرم‌های موبایل قابل دانلود و اجرا است.

 

  • آیا استیم قابل ماین (استخراج) شدن است؟

آیا استیم قابل ماین (استخراج) شدن است؟
آیا استیم قابل ماین (استخراج) شدن است؟

هر استیم (Steem) و هر دلار استیم (SBD) در حال حاضر در حدود ۵/۳ دلار قیمت دارد و شاید برخی به فکر ماین کردن آن بیفتند اما این دو قابل ماین شدن نیستند.
درواقع عمل ماینینگ در شبکه بلاک‌چین استیم (Steem) به همان تولید کردن، گردآوری، انتشار، لایک و اشتراک‌گذاری محتوا در اپلیکیشن‌های مبتنی بر استیم تبدیل‌شده است و پاداش‌ها به افرادی تعلق می‌گیرد که از طریق این اعمال برای جامعه استیم (Steem) ارزش‌افزوده تولید می‌کنند.